طبق روال سال‌های گذشته، اطلاعات دانشجویان ورودی جدید حدودا بیست مهر ماه (پس از تکمیل اطلاعات در سامانه گلستان) در کتابیار پند قابل دسترسی است. شروع استفاده از سرویس‌های امانت و مطالعه کتابیار پند برای این دانشجویان، به بعد از این تاریخ موکول می‌گردد.

درباره کتابخانه مرکزی و مرکز اسناد دانشگاه شهیدبهشتی

کتابخانه مرکزی و مرکز اسناد در سال 1339 هم‌زمان با تاسیس دانشگاه فعالیت خود را آغاز نمود. در سال 1349 به ساختمان فعلی منتقل گردید.مجموعه کتابخانه مرکزی ازکتاب‌ها و نشریات (فارسی،عربی و انگلیسی)، پایان نامه‌ها و گزارش‌ها، بانک‌های اطلاعاتی، تشکیل یافته است. کتابخانه اقماری در دانشکده‌ها و پژوهشکده‌های گوناگون است که به صورت متمرکز اداره می‌شوند، فهرست نویسی و آماده سازی منابع درهر یک از کتابخانه‌ها انجام می‌شود و کتابخانه‌ها به صورت تخصصی به ارائه خدمات می‌پردازند. دانشجویان می‌توانند علاوه بر کتابخانه دانشکده خود در کتابخانه مرکزی نیز عضو باشند.نام کتابخانه‌های واحدها در فهرست برگه کامپیوتری با حروف انگلیسی نمایش داده می‌شود. حروف اختصاری واحدها در مقابل شماره ثبت هر کتاب نشان‌دهنده وجود کتاب در کتابخانه آن دانشکده یا پژوهشکده می‌باشد.

سیستم نرم‌افزاری کتابخانه مرکزی در حال تغییر توسط پژوهشکده فضای مجازی بوده و رده بندی کتاب‌ها با استفاده از رده بندی دیویی است و خدمات بخش‌های فهرست نویسی، جستجو در منابع و امانت کتاب به صورت ماشینی انجام می‌پذیرد  ارائه چکیده، منابع، ماخذ و فهرست مطالب پایان نامه‌ها نیز بر روی سایت آغاز شده است.

کتابخانه مرکزی و مرکز اسناد و واحدهای وابسته(کتابخانه‌های دانشکده‌ها و پژوهشکده­‌ها) به صورت نیمه متمرکز است. در این روش خدمات فهرست نویسی و آماده­ سازی کتاب­‌ها و ورود آنها به بانک اطلاعاتی متمرکز توسط کارشناسان کتابخانه مرکزی و مرکز اسناد انجام می‌­پذیرد و نگهداری و سرویس‌دهی آنها در کتابخانه­‌های هر دانشکده و پژوهشکده به عهده کارشناسان کتابداری همان واحد می‌باشد.

 
  • ارسال شده توسط نفیسه سادات موسوی
  • سه شنبه, 1395/05/19 - 15:44
  • 0