درباره ما

کتاب‌خانه مرکزی دانشگاه شهید بهشتی

 

کتابخانه مرکزی و مرکز اسناد در سال ۱۳۳۹ هم زمان با تاسیس دانشگاه فعالیت خود را آغاز نمود. در سال ۱۳۴۹ به ساختمان فعلی منتقل گردید.
مجموعه کتابخانه مرکزی و مرکز اسناد از کتاب ها و نشریات (فارسی ،عربی و لاتین) ، پایان نامه ها و گزارش ها، بانک های اطلاعاتی، فیلم های علمی و آموزشی، میکروفیلم، میکروفیش و لوح های فشرده تشکیل یافته است.
کتابخانه مرکزی دانشگاه دارای بیست کتابخانه اقماری در دانشکده ها و پژوهشکده های گوناگون است که به صورت نیمه متمرکز اداره می شوند، فهرست نویسی و آماده سازی منابع در کتابخانه مرکزی انجام می شود و هر یک از کتابخانه ها به صورت تخصصی به ارائه خدمات می پردازند.
دانشجویان می توانند علاوه بر کتابخانه دانشکده خود در کتابخانه مرکزی نیز عضو باشند.نام کتابخانه های واحدها در فهرست برگه کامپیوتری با حروف لاتین نمایش داده می شود. حروف اختصاری واحدها در مقابل شماره ثبت هر کتاب نشان دهنده وجود کتاب در کتابخانه آن دانشکده یا پژوهشکده می باشد.

سیستم نرم افزاری کتابخانه مرکزی در حال تغییر توسط پژوهشکده فضای مجازی بوده و رده بندی کتابها با استفاده از رده بندی دیویی است و خدمات بخش های فهرست نویسی، جستجو در منابع و امانت کتاب به صورت ماشینی انجام می پذیرد  ارائه چکیده، منابع و ماخذ و فهرست مطالب پایان نامه ها نیز بر روی سایت آغاز شده است.

کتابخانه مرکزی و مرکز اسناد و واحدهای وابسته(کتابخانه ­های دانشکده ­ها و پژوهشکده­ ها) به صورت نیمه متمرکز است. در این روش خدمات فهرست نویسی و آماده­ سازی کتاب­ها و ورود آنها به بانک اطلاعاتی متمرکز توسط کارشناسان کتابخانه مرکزی و مرکز اسناد انجام می­پذیرد و نگهداری و سرویس­ دهی آنها در کتابخانه­ های هر دانشکده و پژوهشکده به عهده کارشناسان کتابداری همان واحد می باشد.

  • ارسال شده توسط مهدی حلوائی
  • سه شنبه, 1393/09/18 - 07:44
  • 0