طبق روال سال‌های گذشته، اطلاعات دانشجویان ورودی جدید حدودا بیست مهر ماه (پس از تکمیل اطلاعات در سامانه گلستان) در کتابیار پند قابل دسترسی است. شروع استفاده از سرویس‌های امانت و مطالعه کتابیار پند برای این دانشجویان، به بعد از این تاریخ موکول می‌گردد.

سوالات متداول

o تمامی محقیق و علاقه‌مندان به کتاب و کتاب‌خوانی می‌توانند عضو سامانه کتابیار پند شوند.
o کلیه اعضاء هئیت علمی، کارکنان و دانشجویان دانشگاه شهید بهشتی به صورت خودکار عضو سامانه کتابیار پند بوده و می‌توانند از امکانات سامانه به صورت کامل استفاده نمایند.
o اعضاء هیئت علمی مدعو با ارائه معرفی نامه از ریاست دانشکده / کتاب‌خانه مرکزی در طول مدت قرارداد به عضویت سامانه درآمده و می‌توانند از امکانات سامانه به صورت کامل استفاده نمایند.
o جهت آشنایی با شیوه عضویت در سامانه کتابیار پند، راهنمای "چگونه عضو سامانه کتابیار پند شویم!" را مطالعه بفرمایید.
o اگر دانشجو، کارمند و یا هیئت علمی دانشگاه بهشتی هستید کافی است با کد ملی یا پست الکترونیک خود به عنوان نام کاربری و شماره دانشجویی/شماره پرسنلی به عنوان رمز عبور وارد سامانه شوید. اگر کاربر عمومی هستید، مشخصات خواسته شده در فرم ثبت نام را تکمیل کنید. (پیشنهاد می‌شود جهت استفاده بهتر از امکانات کاربری، راهنمای استفاده از سامانه درگاه ورود یکپارچه کاربران دانشگاه شهید بهشتی را مطالعه بفرمایید.)
o کتابیار پند دانشگاه شهید بهشتی، عضو طرح غدیر می‌باشد.
o این طرح از طرح های وزارت علوم است که برای استفاده از کتاب‌خانه دانشگاه ها و پژوهشگاه‌های وزارت علوم درنظر گرفته شده است. دانشجویان تحصیلات تکمیلی (وزارت علوم) و اعضاء هئیت علمی می توانند به عضویت طرح غدیر در آید. برای عضویت در طرح مذکور وارد سامانه saham.irandoc.ac.ir شوید و بر روی ثبت نام اعضا کلیک نمایید.
o ساعت کاربخش گردش و امانت و بخش پایان‌نامه‌ها شنبه تا چهارشنبه 8 صبح الي 18:30 مي باشد.
o مخزن باز این امکان را در اختیار کاربر قرار می‌دهد که به صورت حضوری به مخزن مراجعه کرده و در آن جستجو نماید و بنا بر نیاز، کتاب مورد نظر خود را به امانت گیرد.
o در مخزن بسته امکان مراجعه به مخزن توسط کاربر وجود نداشته و می‌بایست از طریق سامانه کتابیار پند، کتاب مورد نظر خود را یافته و آن را رزرو نمایند.
o با توجه به شرایط و امکانات کتابخانه هر (دانشکده، پژوهشکده) متفاوت می‌باشد. به هردو صورت بسته و باز اداره می‌شود.
o کتاب‌خانه مرکزی به صورت باز اداره می‌شود.
o برای جستجوی تمام مدارک کتاب، پایان نامه، مقالات و غیره می توانید از گزینه های جستجوی سریع، جستجوی ساده و جستجوی پیشرفته استفاده نمایید.
 نکته:
 در جستجوی سریع، عبارت مورد نظر در کلیه فیلدهای موجود جستجو می‌شود. برای جستجوی دقیقتر می توانید از جستجوی ساده و پیشرفته استفاده نمایید.
 در جستجوی پیشرفته می توانید مجموعه‌ای خاص را برای جستجو انتخاب کرده و حتی می توانید فیلد مورد جستجو را نیز تعیین نمایید.
 در جستجوی پیشرفته می توانید از جستجوی ترکیبی نیز بهره ببرید.
 برای استفاده کامل از امکانات جستجو، راهنمای "چگونه در سامانه کتابیار پند جستجو کنیم!" را مطالعه بفرمایید.
o کتاب‌های چاپی فارسی
o کتاب‌های چاپی لاتین
o کتاب‌های چاپی عربی
o کتاب‌های الکترونیکی فارسی
o کتاب‌های الکترونیکی لاتین
o پایان‌نامه‌های فارسی
o پایان‌نامه‌های لاتین
o کتاب‌های گویا
o طرح‌های پژوهشی
o نشریات
o کتاب‌های وقفی فارسی
o کتاب‌های وقفی لاتین
o برای مشاهده یک منبع کافی است از منو بالای صفحه، مجموعه ها و یا با استفاده از امکان جستجو، منبع مورد نظر را یافته و روی لینک آن منبع کلیک کنید. در صفحه اصلی منبع مورد نظر به این امکانات دسترسی دارید. (توجه داشته باشید که این امکانات بسته به سطح دسترسی شما ممکن است متفاوت باشد.)
 نمایش اطلاعات کتابشناختی منبع: هرگونه اطلاعات کتابشناختی منبع در این بخش نمایش داده می‌شود. مانند: عنوان، نام پدیدآور (برای جستجوی منابع بر اساس نام این پدیدآور کافی است روی لینک آن کلیک کنید)، ناشر، شابک، موضوعات(برای جستجوی منابع بر اساس موضوعات می توانید روی لینک موضوع نمایش داده شده کلیک نمایید)، نوع منبع و غیره.
 ایجاد نقد: برای ایجاد یک نقد جدید برای این منبع می توانید از این بخش استفاده نمایید.
 نکته: نقد های وارد شده توسط شما ابتدا توسط مدیر بخش بازبینی و در صورت تأیید توسط تمامی اعضا قابل نمایش خواهد بود.
 ایجاد یادداشت: برای ایجاد یک یادداشت جدید درباره منبع مورد نظر از این بخش می‌توانید استفاده نمایید.
 نکته: این یادداشتها فقط برای خود شما قابل نمایش است.
 افزودن منبع به منابع مورد علاقه برای اضافه کردن منبع مورد نظر به منابع مورد علاقه از این بخش می توانید استفاده نمایید.
 نمایش فهرست محتوای دیجیتالی منبع: در این بخش شما فهرست محتواهای دیجیتالی منبع مورد نظر را می‌توانید مشاهده نمایید. برای مشاهده و یا دانلود محتوای مورد نظر روی لینک مربوطه کلیک نمایید. برای استفاده کامل از نمایش محتوا به راهنمای مورد نظر مراجعه نمایید.
 نکته: لینک مشاهده و دانلود محتوا در صورت داشتن دسترسی که توسط مدیر بخش تعیین می‌شود، فعال است.
 فهرست مطالب محتوای دیجیتالی فهرست مطلب اولین محتوای دیجیتالی در این بخش نمایش داده می‌شود. برای رجوع سریع به صفحه مورد نظر روی لینک مربوط به آن کلیک کنید.
 نکته: نمایش این بخش به دسترسی کاربر و داشتن محتوای دیجیتالی بستگی دارد.
 فهرست نقدهای مربوط به این منبع: برای مشاهده نقدهایی که قبلاً توسط شما و یا دیگر کاربران در مورد این منبع وارد شده است، از این بخش می توانید استفاده نمایید. نقدها شامل نام کاربر نقد کننده، امتیاز منبع، تاریخ نقد و متن نقد است.
 فهرست یادداشت های ایجاد شده در مورد این منبع: برای مشاهده یادداشتهایی که قبلاً برای این منبع ایجاد کرده اید، از این بخش استفاده نمایید.
 فهرست نسخه های منبع: برای مشاهده نسخه های منبع مورد نظر از این بخش استفاده نمایید.
 نکته: برای رزرو و یا نگهداری منبع نیز از این بخش می‌توانید استفاده نماید.
 نکته: امکان رزرو و یا امانت نسخه منبع به سطح دسترسی، وضعیت نسخه و همچنین نوع مخزن کتاب‌خانه دانشکده یا کتاب‌خانه مرکزی بستگی دارد.
 نمایش تصویر منبع: تصویر روی جلد این منبع در این بخش نمایش داده می‌شود. برای مشاهد تصویر بزرگ تر این منبع روی لینک مربوطه کلیک نماید.
 سفارش منبع: شما می‌توانید بر اساس دسترسی خود، محتوای مورد نظر خود را سفارش داده و از آن استفاده نمایید. (لطفاً راهنمای "چگونه در سامانه کتابیار پند پایان نامه ها را سفارش بدهم! " را مطالعه بفرمایید.)
o در زمان مشاهده اطلاعات منبع، در قسمت"فهرست نسخه های منبع" وضعیت منبع، محل نگهداری منبع، رزروها و سایر اطلاعات مشخص شده است.
o برای استفاده از سرویس امانت از راه دور پس از ورود به سامانه کتابیار پند و شناسایی در آن می‌توانید منبع مورد نظر را رزرو کرده و یا در صورت نیاز با مراجعه به "امانت های من" در قسمت سمت راست و زیر تصویر خود، اقدام به تمدید امانت خود نمایید. جهت آشنایی با شیوه کار امانت، رزرو یا تمدید امانت منبع، راهنمای "در سامانه کتابیار پند کتاب امانت بگیریم!" را مطالعه بفرمایید.
o اعضاء کتاب‌خانه دانشگاه شهید بهشتی (دانشجویان، اعضاء هیات علمی و کارکنان) برای دسترسی به متن کامل کتاب‌های الکترونیکی از داخل و یا خارج از دانشگاه می‌توانند با وارد کردن نام کاربری و کلمه عبور کل کتاب را مشاهده نمایند.
o در صورتی که سند درخواستی شما موجود باشد، با ارسال ایمیل و پیامک به شما اطلاع داده می‌شود که برای دریافت سند به کتاب‌خانه مراجعه نمایید. از زمان اطلاع رسانی تا 48 ساعت بعد، جهت دریافت سند فرصت دارید که به کتاب‌خانه مراجعه نمایید. در غیر این صورت، سند از رزرو شما خارج می‌شود.
o درصورتی که فرد دیگری در حال استفاده از سند باشد، شما می‌توانید آن را رزرو کرده و پس از بازگشت سند آن را به امانت بگیرید.
o جهت اطلاع از قوانین گردش و امانت به این لینک مراجعه نمایید.
o در صورت تاخیر به ازای هر روز 2000 ریال
o اگر به هر دلیلی کتاب یا هر نوع موادکتاب‌خانه‌ای گم یا ناقص از قبیل پارگی، بریدن تصاویر، خش دار شدن و ... گیرنده موظف است عین آن را تهیه و در اختیار کتاب‌خانه قراردهد.
o تمامی پرداخت‌ها از طریق سامانه کتابیار پند و به صورت اینترنتی (با استفاده از درگاه یکپارچه مالی پند) صورت می‌گیرد.
o برای تسویه حساب با کتابخانه های دانشگاه، دانشجویان  ابتدا کارت دانشجویی را به واحد حراست تحویل داده تا فرآیند تسویه به صورت اتوماسیون اداری آغاز شود.

درصورتیکه عضو به کتابخانه های دانشگاه امانت فعال کتاب یا بدهی مالی نداشته باشد، تسویه ایشان بصورت خودکار انجام خواهد شد و نیازی به مراجعه حضوری به کتابخانه های دانشگاه نخواهند داشت.

همچنین در صورتی که برای استفاده از کتابخانه های خارج از دانشگاه شهید بهشتی معرفی نامه گرفته اند، تسویه حساب عضو منوط به تسویه با کتابخانه مذکور است.

یکی از آیکون های تسویه حساب فارغ التحصیلان تحصیلات تکمیلی دانشگاه مراجعه به بخش پایان نامه ها و تحویل فایل پایان نامه به شکل لوح فشرده حاوی یک فایل پیوسته word و یک فایل پیوسته pdf (شامل صفحه عنوان فارسی + چکیده فارسی با کلیدواژه + فهرست مطالب + متن اصلی + فهرست منابع + پیوست + چکیده لاتین + صفحه عنوان لاتین( می باشد.

o خیر- تنها در محل کتاب‌خانه می‌توان از آنها استفاده نمود.
o بله، به تمامی قسمت‌های سامانه کتابیار پند از خارج از دانشگاه نیز دسترسی دارید.
o در صورتی که نیاز به مشاهده منبع خاص، کتاب الکترونیکی و ... دارید، پس از ورود در سامانه کتابیار پند، می‌توانید از آن امکانات بر اساس سطح دسترسی خود استفاده نمایید.
o بخش مرجع کتاب‌خانه مرکزی و کتاب‌خانه‌های هر دانشکده
o امکان دسترسی به 20 صفحه اول پایان نامه‌ها از طریق سامانه کتابیار پند برای کلیه متقاضیان چه در داخل و چه از خارج از دانشگاه شهید بهشتی به صورت آنلاین وجود دارد. o برای مطالعه محتوای کامل پایان نامه، راهنمای"در سامانه کتابیار پند پایان نامه ها را سفارش بدهم!" را مطالعه بفرمایید.
o جستجو در پایان نامه های کارشناسی ارشد و دکتری امکان پذیر است. (راهنمای "چگونه در سامانه کتابیار پند جستجو کنیم!"را مطالعه بفرمایید.) امکان مشاهده 20 صفحه اول پایان‌نامه‌ها برای تمام کاربران وجود دارد.
o برای مطالعه محتوای کامل پایان نامه، راهنمای "چگونه در سامانه کتابیار پند پایان نامه ها را سفارش بدهم!" را مطالعه بفرمایید.
o پایان نامه ای که تحویل کتاب‌خانه می‌گردد بایستی مطابق با "دستورالعمل نحوه نگارش پایان نامه کارشناسی ارشد و رساله دکتری" مندرج در سایت کتاب‌خانه باشد و به بخش اطلاع رسانی (طبقه همکف) کتاب‌خانه مرکزی تحویل گردد.
o شما در سامانه کتابیار پند می‌توانید بر اساس نیاز خود به صورت کامل جستجو نمایید. (راهنمای "چگونه در سامانه کتابیار پند جستجو کنیم! " را مطالعه بفرمایید.)